Teşekkür

TOL’un gizli kahramanları

Bu siteyi yaparken ne kadar maceralı bir yolculuk yapacağımı az çok biliyordum. Çünkü o sıralar işsizdim ve böylesine büyük bir işe kalkışmanın benim gibi internet özürlüsü biri için alınması akıllıca olmayan bir risk anlamına geldiğini tahmin ediyordum.

Ama yaşadığım olaylar tahminlerimde ne kadar yanıldığımı bana acı bir biçimde gösterdi. Size olayları anlatacak değilim ancak bu iki yıl içinde bana maddi ve manevi her türlü desteği vererek Türkleronline’ın gerçekleşmesine neden olan bir ekip var.

Ekip diyorum ama aslında hepsi birbirini tanımıyor. Ama onların tümü benim dostum. Genellikle yapılan işlerin hep gizli kahramanları olur ve onlar hiç bilinmezler. Bu kişiler olmazsa o işler asla başarılamaz. Ben size benim gizli kahramanlarımı tanıtacağım bu metinde ve belki de onlara olan şükranlarımın minicik bir kısmını böylece göstermiş olacağım.

Öncelik sırası olmadan, en eskiden başlamalıyım ve iki eski dostumdan söz etmeliyim. Onlarla 1980’den bu yana süren bir birlikteliğimiz var. Sevgili İbrahim ve Mine Tuna. “İbo” sınıf arkadaşım, karısı Mine ise gerçekten can dostlarımdan biri oldu bu sürede. Hele bu sitenin yapımı süresince benim için adeta can simidiydiler her ikisi de…

Sonra Esra Köktürk geliyor. Türkler’e ilgi duydum ama inanın onu soyadından dolayı seçmedim. O da benim 1990’dan beri arkadaşım ve kendisi siteye olan katkılarını Kurtlar bölümündeki çevirileri yaparak ikiye katladı.

Sonra da her an arkamda kuvvetini duyduğum ve sitenin bir anlamda koruyucu meleği konumuna gelen Canan Şentürk. O bu işe en az benim kadar inandı (zaten o bana hep inandı) maddi ve manevi katkılarının yanı sıra bir anlamda halkla ilişkiler yeteneğini kullanarak siteyi ortaya çıkardı.

Bana site yapmayı öğreten Cengiz Kayır’a da şükran borçluyum. Beni sanki arkamdan iterek havuza düşürdü ve hiçbir yardım çağrıma yanıt vermeyerek bugünkü bilgi düzeyine ulaşmama yardımcı oldu. Sağol Cengiz!

Son olarak da yine eski bir dost, Meliha Kaya var sırada. Bir ara birbirimizi kaybettik ama dostluğumuz 1991’den beri sürüyor onunla da. Sonra bir gün gelip siteye el attı ve benim o sıralar bilmediğim bazı teknik sorunları anında giderdi. Anında sözcüğünden bir iki hafta sonunu ve uykulu gözleri anlayabilirsiniz.

Hepsine şükran ve teşekkür borçluyum. Benim yaptığım ne ki, aslına bakarsanız üç tane sözcüğü bir araya getirmekten ibaret. Ama onların desteği olmasaydı Türkleronline hiç olmayacaktı. Tümüne minnetlerimi sunuyorum.

Metin GÜLBAY – 2002

Bu satırları on sekiz yıl önce yazmıştım. Sitenin yeni yüzünün kahramanı ise sevgili oğlum Can. O zamanlar henüz dokuz yaşındaydı, bilgisayarımı paylaşmak ve tabii ki oyun oynamak için benimle hep kavga ederdi. Onun bilgisayar tutkusu sonuçta bilgisayar programcısı olmasına yol açtı. Daha doğrusu başka bir mesleği hiç mi düşünmedi o yaşından beri.

Ve birkaç aydır yoğun bir çalışma ile sitenin tüm teknik altyapısını oluşturdu. Epey yorulduk ikimiz de ama sonuçta yeni yüzümüzle karşınızdayız. Umarım siz de hoşlanırsınız. Eski TOL Google’ın siteleri izlediği programlara uygun değildi. Tablet ve cep telefonlarından izlenmesi ise imkansıza yakındı. Ve içinde bir tanecik video vardı.

Şimdi onlarca video ve binlerce fotoğraf ve resimle karşınızdayız. Çok daha zengin bir görselliği sahibiz.

İzleyenleri çok iyi bilir ki TOL size doğrudan bir şey söylemez, birilerinin yazdıklarını kaynak göstererek aktarır. Site içinde kaynaksız fotoğraf ya bizimdirya da kaynağını Google içinde aratmamıza rağmen bulamadığımız çok eski görsellerdir.

Sitemize eski ilkel haliyle bile ilgi gösteren ve her gün ziyaret eden dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Umuyoruz yeni haliyle izleyici sayımız birkaç katına çıkacak. Bu da bizi yeni şeyler yapmak için daha da heyecanlandıracak.